گرفت ایران ماشین مردان اخبار حوادث

گرفت: ایران ماشین مردان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت / صالحی

رییس‌ شرکت انرژی اتمی گفت: آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت. 

آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت / صالحی

صالحی: آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت های هسته ای کشور عزیزمان ایران نداشت

عبارات مهم : آژانس

رییس شرکت انرژی اتمی گفت: آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت های هسته ای کشور عزیزمان ایران نداشت.

به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی بعد از دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران گفت: آقای آمانو به درخواست خودشان و با توجه به شرایط اهمیت برجام و مسائلی که اخیرا در آمریکا اتفاق افتاده است به کشور عزیزمان ایران آمدند.

آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت / صالحی

وی گفت: آمانو به سهم خودش علاقه مند است که در این راستا اقداماتی را انجام دهد.

صالحی ادامه داد: ما نسبت به گزارش های آژانس و بازرسی های آژانس اظهار رضایت کردیم که آژانس تا امروز به طور مستقل 8 بار راجع به اجرای برجام و التزام کشور عزیزمان ایران به تعهداتش گزارش داده است و ما امیدواریم با همین روش آژانس به کار خود ادامه دهد.

رییس‌ شرکت انرژی اتمی گفت: آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت. 

وی گفت: ما می دانیم فشارهای زیادی با توجه به مواضع اخیر آمریکا به آژانس وارد می شود، ولی براساس مقررات و سوگند نامه ای که مدیر کل قرائت کرده هست، امیدواریم بدون جانب داری و جهت گیری نظرات فنی خود را به طور مستقل ارائه دهند.

رئیس شرکت انرژی اتمی گفت وگوها با آمانو را خوب ارزیابی کرد و گفت: آقای آمانو قرار است در دیدرای که با آقای روحانی خواهند داشت پرسشها جدی تری را مطرح کنند و نیز گزارشی را ارائه کنند.

صالحی سفر آمانو به پایتخت کشور عزیزمان ایران را دارای پیامی خاص بیان کرد و افزود: آقای آمانو عزمش را جزم کرده تا راجع به حل و فصل مشکلاتی که امروزه مطرح شده است به سهم خود قدمی بردارد.

آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت / صالحی

معاون مدیر جمهور در جمع خبرنگاران تاکید کرد: کشور عزیزمان ایران نمی خو اهد برجام به هم بخورد ولی اگر بد عهدی صورت گیرد، طی یک سال و نیم به 100 هزار سو می رسیم و این یک توانمندی بالقوه جهت ما است که وجود دارد. ما امیدواریم از این سناریوها استفاده نکنیم.

صالحی با تاکید بر اینکه من قبلا هم اعلام کردم چنانچه طرف برابر نقض عهد کند، ما طی چهار روز می توانیم در فردو غنی سازی 20 درصد را شروع کنیم گفت: متاسفانه بعضی از رسانه های داخلی در این باره تشکیک می کنند، ولی ما انتظار داریم، رسانه ها با این خبر ما هم نوا شوند؛ آیا که هنگامی که می گوییم می توانیم غنی سازی 20 درصد را در چهار روز از سر بگیریم حرفی بدون اعتبار نیست. آنچه در بعد فنی مطرح می کنیم یقین داشته باشید که صحیح است و ما می توانیم این کار را طی چهار روز انجام دهیم.

رییس‌ شرکت انرژی اتمی گفت: آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت. 

صالحی خاطر نشان کرد: ما میل به داریم برجام ادامه پیدا کند و استحکام آن برقرار باشد، ولی اگر برجام به هم خورد عواقبی غیر قابل آینده نگری و توصیف خواهد داشت. از جمله اینکه NPT و دیگر معاهدات بین المللی زیر پرسش می رود.

وی در خصوص بند T و اینکه آمانو در دیدار با شما در این باره صحبت کرد؟ نیز خاطرنشان کرد: راجع به بند T با آژانس صحبت شده است و آقای عراقچی مواضع کشور عزیزمان ایران را نیز به آژانس اعلام کرده اند بند T مشمول بازرسی های خاصی نمی شود. در این بند تعهداتی به میل خود پذیرفته شده است است که کشور عزیزمان ایران متعهد به انجام آن است.

آمانو درخواستی جهت دیدار از سایت‌های هسته‌ای کشور عزیزمان ایران نداشت / صالحی

وی ادامه داد: هنگامی که بند T در وقت مذاکرات تدوین می شد ملاحظات و توافقاتی وجود داشت. ولی مثل بعضی از بندها در برجام که طرف برابر تفسیر خود از آن را مطرح می کند راجع به این بند هم تفسیر خودشان را مطرح می کنند.

صالحی با اشاره به سفر آمانو پیش از کشور عزیزمان ایران به فرانسه و دیدارش با مدیر جمهور این کشور گفت: آقای آمانو ما را در جریان دیدارشان با مدیر جمهور فرانسه گذاشتند. صحبت های خوبی داشته اند و گفتند که آقای ماکرون اعلام کرده اند خواهان پایداری برجام هستند و این آژانس نقش خود را جدی تر ایفا کند.

رئیس شرکت انرژی اتمی در پاسخ به سوالی دیگر در رابطه با دیدار احتمالی از مراکز نظامی کشور عزیزمان ایران در چارچوب برجام نیز تصریح کرد: ما چیزی به نام مراکز نظامی نه در پادمان جامع و نه در پروتکل الحاقی و نه در مفاد برجام نداریم. بنا بر این توصیه من این است که بی خود و بی جهت راجع به اش صحبت نکنیم و فضا و میدان به این بحث ندهیم.

معاون مدیر جمهور در خصوص آخرین پیشرفت ها در بحث پیشران های هسته ای تاکید کرد: از مجلس به خاطر بودجه نسبتا خوبی که در این ارتباط آینده نگری کرده اند تقدیر می کنیم، شرکت برنامه و بودجه اعلام آمادگی کرده است که جهت تامین این بودجه مشکلی نیست که از آنها هم تقدیر می کنیم. مسوولیت این طرح با شرکت انرژی اتمی است و این عنوان یک بحث تحقیقاتی دراز مدت هست. ما تا کنون دو گزارش به مسوولان مافوق ارائه کرده ایم و زیرساخت ها جهت انجام این پروژه در حال تهیه هست، ولی این کار بسیار وسیع و پیچیده هست. اگر بودجه مورد نیاز تامین شود و با همین شتاب جلو رویم 10 تا 15 سال جهت اجرای این پروژه وقت نیاز داریم.

واژه های کلیدی: آژانس | انرژی | ایران | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs